Klamstvá o vysávaní

 

1. Čím viac wattov má vysávač, tým lepšie čistí
NEPRAVDA.

Watt je jednotka uvádzaná pre príkon aj pre výkon, teda pre spotrebu energie  aj pre čistiacu schopnosť vysávača. Výkon vysávača je spravidla 4 až 5-násobne nižší ako príkon. Výrobcovia vysávačov väčšinou na svojom produkte uvádzajú príkon, pretože ľudia hľadajú vysávač, ktorý je najvýkonnejší. Na vysávači je veľkými číslami zreteľne uvedené, že má napríklad 1800 W. To, že výkon je maximálne 350 W je už napísané na spodnej strane vysávača a malými číslami. Vyššia spotreba elektriny je spojená s potrebou viacerých filtrov, ktoré musí prúd vzduchu vysávača prekonať. Jedná sa o zvýšený odpor kladený do cesty prúdu vzduchu a tento fakt spotrebiteľ musí zaplatiť v podobe vyššej spotreby elektriny.

2. Čím viac filtrov má vysávač, tým lepší vzduch z neho vychádza
NEPRAVDA

Viacnásobná filtrácia je väčšinou ekonomicky napojená na výrobcu. To znamená, že viac vymeniteľných filtrov zabezpečí pre obchod viac zisku finančných prostriedkov a strata zostane na strane spotrebiteľa. Vyššia cena filtrov väčšinou smeruje k ich dlhšiemu využívaniu spotrebiteľmi. Čím dlhšie je filter vo vysávači, tým viac času majú mikroorganizmy, nachádzajúce sa v ňom spolu s prachom, na premenu organickej hmoty na karcinogénne a alergizujúce látky. V zásade platí, že špinavý filter nikdy nemôže prepustiť čistý vzduch a tak aj napriek viacnásobnej filtrácii produkuje váš vysávač kontaminovaný vzduch tým horší, čím dlhšie používate špinavý filter.

3. Na dosiahnutie lepšieho efektu vysávania treba pritlačiť na nástavec
NEPRAVDA

Väčšina ľudí pri vysávaní preferuje schopnosť vysávača veľkou silou sa prisať nástavcom na koberec. Pre maximálnu čistiacu výkonnosť vysávača je však limitné prúdenie vzduchu, ktoré je potrebné na odstránenie nečistoty. Prvotné prúdenie vzduchu v novom vysávači je znižované jednak množstvom filtrov resp. stupňom ich upchatia a následne aj množstvom povysávaného prachu vo filtri. Pritlačením na nástavec tak docielite len ďalšie zníženie prúdenia vzduchu, čo v konečnom dôsledku spôsobí, že namiesto odstraňovania nečistoty ju zatláčate naspäť do koberca alebo do sedačky.

4. Na dosiahnutie lepšieho vzduchu treba dať do sáčka vonné tyčinky
NEPRAVDA

Každým vysávaním sa do filtrov dostáva aj množstvo organického prachu (šupinky z kože, vlasy, omrvinky, časti hmyzu, chlpy z domácich zvierat), ktorý mikroorganizmy (roztoče, baktérie, plesne) spracúvajú a rozkladajú. Tento fakt sa vôbec nezmení pridaním chemického „prevoniavača smradu“, práve naopak. Namiesto čistého a zdravého vzduchu docielite jeho kontamináciu nielen alergénmi a karcinogénmi, ale ešte aj chemikáliami.